Świecie jest gotowe by ugościć Canarinhos

Na niespełna dwa tygodnie przed międzynarodowym meczem Brazylia – Serbia, w świeckiej hali zorganizowano konferencję z udziałem Burmistrza Świecia i Prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, którzy osobiście zaprosili kibiców na to wyjątkowe sportowe wydarzenie.

Rolę gospodarza miasta-organizatora pełnił osobiście podczas konferencji Burmistrz Świecia – Krzysztof Kułakowski.

– Nie ukrywam, że bardzo ucieszyłem się, gdy otrzymałem telefon od Prezesa Tomasza Kellera z informacją, że będziemy w naszym mieście gościć reprezentacje Brazylii i Serbii. To wielkie wydarzenie dla Świecia i wierzę, że zrobimy wszystko, aby mu sprostać – mówił Burmistrz.

Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej reprezentowali Prezes Eugeniusz Nowak oraz skarbnik Januariusz Stodolny.

– Jak to się stało, że przyjadą do nas Brazylijczycy? Od kilku lat udało się naszym federacjom nawiązać bardzo dobre kontakty, o czym świadczą mecze międzypaństwowe między naszymi reprezentacjami, które były rozgrywane zarówno w Polsce, jak i Brazylii. Nasi goście bardzo dobrze wypowiadali się na temat bydgoskiej hali Łuczniczka i zależało im, aby w ramach zgrupowania w Polsce do zbliżającego się na Litwie Mundialu, rozegrać właśnie jakiś mecz w Bydgoszczy – wyjaśniał Prezes.

Przeważyła tradycja

Prezes Nowak potwierdził, że Brazylia zagra łącznie cztery mecze w województwie kujawsko-pomorskim. 2 i 4 września kadra Canarinhos zmierzy się z reprezentacją Polski w halach w Toruniu i Bydgoszczy, następnie 6 września zagra z Serbią w Świeciu i w ostatnim meczu podejmie także Serbów ponownie w Grodzie Kopernika. Jak się okazuje Świecie na początku wcale nie było faworytem w walce o organizację meczu.

– Nie ukrywam, że początkowo typowaliśmy do tego spotkania Halę Mistrzów we Włocławku. Po dłuższej analizie stwierdziliśmy jednak, że Świecie ma dużo bogatszą tradycję futsalową. Od wielu lat odbywa się tu prężna liga amatorska, poza tym w Świeciu miał miejsce mecz reprezentacji Polski i Słowenii, a także finał Mistrzostw Polski kobiet w futsalu. Byłem na tych imprezach osobiście i zawsze były doskonale zorganizowane. Dlatego wierzymy, że dokonaliśmy słusznego wyboru i mecz Brazylia – Serbia w Świeciu zakończy się sukcesem zarówno pod względem organizacji, jak i frekwencji – komplementował Eugeniusz Nowak.

Będziemy gościć wirtuozów

Prezes KPZPN-u przekonywał, że reprezentacja Brazylii to obecnie jedna z najlepszych drużyn futsalowych na świecie.

– Brazylijczycy w rankingu światowym zajmują obecnie drugie miejsce, zaraz po Hiszpanach. To prawdziwi wirtuozi, pięciokrotni mistrzowie świata. Tamtejsza federacja sama wybrała sobie za przeciwników Serbów, którzy również wystąpią w turnieju mistrzowskim. Nam ta sztuka jeszcze do tej pory się nie udała, pozostaje tylko się cieszyć, że reprezentacja Polski po raz drugi z rzędu zakwalifikowała się do Mistrzostw Europy – mówił Prezes. Podczas konferencji ogłoszono również, że w Świeciu powstanie nowy klub sportowy o nazwie Futsal Świecie. Inicjatorami jego założenia byli Tomasz Keller, Prezes Vistula-Park Świecie, Marcin Kulewski oraz Grzegorz Fetter, który został wybrany prezesem klubu. W przerwie meczu Brazylia – Serbia odbędzie się prezentacja piłkarzy, którzy będą reprezentować Futsal Świecie. Więcej o nowym klubie napiszemy już wkrótce.