Kiedy warto rozpocząć naukę pływania u dziecka?

Pływanie to niewątpliwie jedna z najbardziej przydatnych umiejętności. Niesie ze sobą nieocenione korzyści zdrowotne. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że noworodki doskonale wiedzą, jak obcować z wodą, a to wszystko dzięki warunkom, jakie panują w ciele matki w trakcie trwania ciąży. Jednakże umiejętność ta szybko zaciera się, ustępując miejsca innym – bardziej przydatnym na danym etapie życia dziecka. Warto zastanowić się więc, kiedy dziecko powinno rozpocząć naukę pływania, aby nauka była wysoce efektywna, a przede wszystkim bezpieczna.

Od razu na głęboką wodę?

Okazuje się, że dzieci w pierwszych miesiącach życia, nie mają jeszcze wykształconego poczucia własnego ciała w sposób, jaki jest wymagany do przeprowadzenia nauki pływania. Niska koordynacja ruchowa oraz zbyt słabe mięśnie uniemożliwiają skuteczną i bezpieczną naukę tej umiejętności. Odpowiednim momentem, aby zabrać dziecko na basen po raz pierwszy to drugi najczęściej czwarty miesiąc życia maluszka. Na tym etapie „ciężka głowa” nie jest już takim problemem, a poruszanie rączkami i nóżkami nie wymaga aż tyle wysiłku. Głównym celem pierwszych zajęć powinno być oswojenie się dziecka z wodą, a nawet pierwsze próby nurkowania. Natomiast, na tym etapie za wcześnie na naukę samodzielnego pływania.

Jak długo zwlekać przed rozpoczęciem nauki?

Okres między drugim a czwartym rokiem życia wydaje się odpowiedni, aby zapisać dziecko na pierwsze lekcje pływania. Maluszek już wtedy potrafi poruszać się samodzielnie, jest także komunikatywny i rozumie przekazywane mu sygnały. Pierwsze lekcje muszą odbywać się w obecności rodzica, a wszystko po to, aby dziecko czuło się bezpiecznie, widząc w pobliżu kogoś bliskiego. Początki zajęć to oswajanie się z nowym środowiskiem. Instruktorzy tłumaczą wtedy, jak ciało dziecka zachowuje się w wodzie. Kolejnymi etapami są zanurzanie twarzy pod wodą i puszczanie tzw. bąbelków, a następnie właściwa nauka pływania. Z czasem konieczność uczestniczenia rodziców w zajęciach nie będzie wymagana. Dzieci szybko adaptują się do nowego otoczenia, a dzięki wykwalifikowanej kadrze, czas spędzony na basenie pozwoli nabyć nie tylko ważne umiejętności, ale i niezapomniane wspomnienia na całe życie.

Czytaj także: Nowoczesne hale sportowe. Co je wyróżnia?