Zalety regularnego korzystania z sauny

Pierwsze sauny zostały wybudowane przez koczownicze ludy Scytów – doceniali oni prozdrowotne działanie sesji w saunie, których początki datuje się na ok. I wiek p.n.e. Ówczesne sauny były prostymi ziemiankami z umieszczonym wewnątrz paleniskiem, służącym do nagrzewania kamieni polewanych następnie wodą. Sesje w saunie polecane są m.in. osobom cierpiącym na silne napięcie mięśni grzbietu, zapalenie stawów, czy tez zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Obecnie większość parków wodnych oferuje możliwość skorzystania z sauny – ma to znaczny wpływ na spopularyzowanie owej praktyki.

Czy częste sesje w saunie są zdrowe?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Regularne korzystanie z sauny pomaga wzmocnić odporność, zregenerować mięśnie po wysiłku fizycznym, a także zmniejszyć negatywne skutki nadmiernego stresu, co wpływa również na poprawę jakości snu. Warto jednakże pamiętać o tym, że jest to także wysiłek dla organizmu, dlatego nie zaleca się codziennego korzystania z sauny. Lepszym rozwiązaniem będzie jedna lub dwie sesje tygodniowo. Sesja w saunie powinna zostać przerwana, jeśli pojawi się uczucie silnego osłabienia. Jeżeli dojdzie do takiego zdarzenia, kolejna wizyta powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje saun

Sauna infrared polecana jest osobom dążącym do uzyskania wymarzonej sylwetki. Dzięki specjalnym lampom nie wytwarza ona wysokiej temperatury, przez co może być uczęszczana przez osoby z chorobami układu krążenia. Zarówno sauna suchej, jak i mokra polecane są osobom z dolegliwościami reumatycznymi i schorzeniami dróg oddechowych, np. astmą. Sauna parowa pomoże poprawić krążenie oraz oczyścić organizm z toksyn, natomiast efekt napięcia skóry i wzmocnienia witalności zapewni łaźnia mokra, nazywana również parową.

Przeczytaj także na naszym blogu: Aqua aerobik jako sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów